Математика пәні
Әзімбек Ысмайылұлы атындағы орта мектебі
Математика пәні мұғалімі Баракбаева Жанат Базаркуловна
Күні: Сынып: 5 Пәні: Математика
Сабақтың тақырыбы: Ондық бөлшекке бөлу
<!-- [if !supportMisalignedColumns] --> <!-- [endif] -->Сабақтың мақсаты: | Ондық бөлшекке бөлу алгоритмін түсініп, айта білуге үйрету және есептеуде пайдалана білуге дағдыландыру.
| ||
Сабақтың міндеттері: | 1.Бөлшектің негізгі қасиеті және ондық бөлшекті натурал санға бөлу негізінде ондық бөлшекке бөлу алгоритмін құру. 2. Бөлу амалы туралы түсініктерін кеңейту. 3. Топта жұмыс істеуге үйрету. | ||
Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер: | А1 форматты қағаз, түсті қағаздар, маркерлер, қима қағаздар,тапсырмалар
| ||
Дереккөздер:
| 5 сынып, Математика, Т.А. Алдамұратова. « Атамұра» баспасы,2011ж. | ||
Күтілетін нәтиже: | Ондық бөлшекке бөлу алгоритмін түсіну және оны пайдаланып есептер шығару қабілеттерін қалыптастыру.
| ||
Сабақтың түрі:
| Жаңа сабақты меңгерту | ||
Сабақтың әдісі:
| «Миға шабуыл» ББҮ кестесі, жұппен, топпен талқылау, тұжырымдамалық карта | ||
Модульдің қамтылуы: | Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту, Басқару және көшбасшылық | ||
Сабақтың кезеңдері:
| Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |
Ұйымдастыру кезеңі: 4 минут
| Сергіту сәті: «Жарқын сәлемдесулер» Топқа бөлу. «Алтын ереже» Бағалау критерийлерімен таныстыру: 1.Өткен тақырыпты түсіну; 2.Жаңа тақырыпты аша білу; 3.Тапсырмаларды орындау 4.Математикалық тіл сауаттылығы 5.Ауызша есептеуі | Оқушылар шеңбер құрып, алдымен оң жақтағы, сосын сол жақтағы көршілерімен құшақтасып көріседі. Жемістердің суреттері арқылы топқа бөлінеді. Әр топ көшбасшыларын сайлайды. Оқушылар өз еріктерімен ереже құрады.
Геометриялық фигуралар арқылы бағалау | |
|
Уақыты | Блум таксономиясы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті
|
4 минут | «Білу» (бір нәрседен хабардар болу,еске түсіру) | « Миға шабуыл» Ауызша есептер беріледі:
|
ББҮ кестесінің 1-ші бағанын толтырады. 1.Ондық бөлшектерді қосу 2. Ондық бөлшектерді азайту 3.Ондық бөлшекті натурал санға көбейту 4. Ондық бөлшекті разряд 4. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейту 5.Ондық бөлшекті натурал санға бөлу |
7 минут
| «Түсіну» (өз түсінігі негізінде әрекет етеді, түсіндіреді)
| Келесі есептер беріледі: 1. 1,32/ 0.4; 2.4,5 / 1,25 3. 3,43/1,372 Сұрақ береді. Бөлгіш натурал сан болу үшін қандай амал қолдануға болады? | Ортақ шешімдерін айтады. Бөлінгіш те, бөлгіш те ондық бөлшек екенін анықтайды. ББҮ кестесінің 2-ші бағанын толтырады. 4. Ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу Жауап: Үтірлерін жылжыту керек |
5 минут
| «Қолдану» (алған білімін қолдана отырып, проблеманы шешу) | Әр топтың жауабын тыңдайды. Сұрақтар қоя отырып толықтырады. | Ол үшін: бөлшектің негізгі қасиеті бойынша бөлгішті де, бөлінгішті де 1.10-ға көбейтеміз 2. 100-ге көбейтеміз 3. 1000-ға көбейтеміз Есептерді шығару жолдарын көрсетеді |
5 минут
| «Талдау» Тапсырмаларды талдайды, салыстырады, айырмашылығын табады. | Бекіту есептері:
<!-- [if !supportLists] --> 1. <!-- [endif] --> 11,61/4,3; <!-- [if !supportLists] --> 2. <!-- [endif] --> 21,84/6,24 <!-- [if !supportLists] --> 3. <!-- [endif] --> 6,435/0,825 <!-- [if !supportLists] --> 4. <!-- [endif] --> 56,7/0,18
<!-- [if !supportLists] --> 5. <!-- [endif] --> 3.7/0,1 <!-- [if !supportLists] --> 6. <!-- [endif] --> 5,27/0,01 <!-- [if !supportLists] --> 7. <!-- [endif] --> 4,6/0,001
|
Алдымен жұптасып шығарады. Сосын топта тексеріп, толықтырады |
5 минут
|
«Жинақтау» (ақпаратты жинақтайды,ойлап табады, проблеманы шешудің өзіндік үлгісін жасайды) |
Алдымен топтардың жауаптарын тыңдау. Ортақ шешім шығару. |
Алгоритмін құрады. Ондық бөлшекке бөлу үшін: Бөлгіште неше ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштегі үтірлерді оңға қарай сонша цифр аттап көшіру керек; Шыққан натурал санға бөлуді орындпу керек.
Ондық бөлшекті 0,1; 0,01; 0,001; ... разряд бірліктеріне бөлу үшін разряд бірлігінде қанша нөл болса бөлінгіштегі үтірді сонша цифрға оңға қарай жылжыту керек.
|
8 минут
| «Бағалау» (бағалайды, талқылайды, өз пікірін айтады) | Оқулықтағы № 1144 есеп. Ауызша есептеңдер: 1-топ: 1,4,7,10 2-топ: 2,5,8,11 3-топ: 3,6,9,12 №1145 есеп 1-топ: 3,6,9 2-топ: 1,4,7 3-топ: 2,5,8
|
№1144
№1145 есепті шығару
Топта бірлесіп шығарады.
ББҮ кестесінің 3- бағанын толтырады |
3 минут
| Бағалау | Оқушылардың жинаған балдары бойынша бағалайды | Топ басшысы оқушылардың жинаған балдарын есептейді. |
2 минут
| Үйге тапсырма | Ондық бөлшекке бөлу. №1146 есепті шығару | Оқушылар тапсырманы күнделіктеріне жазып алады |
2 минут
| Кері байланыс | Кері байланыс парағын тарату: Бүгінгі сабақ саған ұнады ма?
| Оқушылар сабақтан алған әсерлерін таратылған параққа жазады. |